jahangardi
jahangardi

قلعه لدنيس
قلعه لدنيس همچون جواهري در قلب دهكده دلربا لدنيس مي‌درخشد و از زيباترين مجتمع‌هاي ساختماني به سبك معماري نئوگوتيك انگليسي در اروپا هستند. ساختمان‌هاي مسكوني آن به عنوان عمارت تابستاني خانواده ليختن‌اشتاين استفاده مي‌شدند. چندين تور در قلعه لدنيس وجود دارند كه شما را براي گشتن در داخل آن راهنمايي مي‌كنند و خارج از قلعه لدنيس باغ فرانسوي با گلخانه‌ي نخل، باغ ماسونري و پارك دژ با طبيعت حومه در هم مي‌آميزند. در پارك چندين جزيره در كنار رود «تايا» به همراه يك كانال آب رومي، برج مناره‌دار ديدباني و خانه‌‌اي به سبك موريش در كنار آب قرار دارد كه در بارانداز نزديك به آن قايق‌سواري آغاز مي‌شود و زيبايي منظره را دوچندان مي‌كند. اولين شهردار دهكده دلربا لدنيس در قرن سيزدهم معرفي شد، وقتي كه خانواده «ليختن‌اشتاين»  اين منطقه را خريداري كردند. خانواده ليختن‌اشتاين تا سال ۱۹۴۵ مالك لدنيس باقي ماندند.

 

جاذبه هاي زيباي دهكده دلرباي لدنيس


گلخانه قلعه لدنيس
نياز نيست زيست‌شناسي كنجكاو باشيد تا از زيبايي گلخانه‌ي قلعه لدنيس اربابي لذت ببريد؛ چرا كه خانواده‌ي ليختن‌اشتاين در زيست‌شناسي سررشته‌اي نداشتند و از يك تيم متخصص براي ساخت باغ و گلخانه‌ي مجلل خود استفاده كردند. بهترين افراد از آمريكاي شمالي به آنجا سفر كردند تا دانه گياهان استوايي و نيمه استوايي را گردآوري كنند و گلخانه قلعه لدنيس را طوري بسازند كه در تمام سال زيبا باشد. هر زمان كه به آنجا برويد، گياهي شكوفا شده است. گلخانه‌ي قلعه لدنيس نود و دو متر طول، سيزده متر عرض و ده متر ارتفاع دارد و گردش كامل در آن به سرعت خودتان بستگي دارد. بازديد از گلخانه قلعه لدنيس در تمام سال ممكن است، البته غير از ماه ژانويه كه در دست تعميرات قرار مي‌گيرد.

 

جاذبه هاي زيباي دهكده دلرباي لدنيس


برج مناره ديدباني
در وسط باغ‌هاي لدنيس به يك مناره بر مي‌خوريد كه گويي به صورتي جادويي سر از آنجا درآورده است. اروپاي مركزي هميشه سرزمين مسيحيت بود. در مورد ساخت اين مناره نقل قول مي‌شود كه «آليوس يوزف اول» از خانواده‌ي ليختن‌اشتاين حامي بزرگ هنر بود و علاقه داشت در اين مكان كه امروزه مناره قرار دارد يك كليسا بسازد. بين ماليات دهندگان در مورد مكان ساخت آن اختلاف افتاد و آليوس عصباني شد. براي نشان دادن قدرت و اختيار خود به جاي كليسا، مسجدي با يك مناره ساخت كه به مرور نشست كرد. البته در اطراف قلعه كاخ‌هاي چيني، حمام تركي، ستون هرمي رومي، پل سوئيسي نيز ديده مي‌شود. پس عجيب نيست كه مناره‌اي اسلامي هم صرفاً به دليل علاقه‌ي ليختن‌اشتاين‌ها ساخته شده باشد. ساخت بنا در سال ۱۷۹۷ آغاز شد. در چك معماري موريش هم تراز با آن وجود ندارد و دستاوردي برجسته براي «يوزف هاردماث» ، معمار آن است. در مركز ساختمان يك برج وجود دارد و سيصد و دو پله به گالري آن مي‌رسد. سه گالري مسقف حلقه‌اي شكل هم برج را در بر گرفته‌اند. اولين طبقه‌ي مناره هشت تالار دارد كه ليختن‌اشتاين‌ها مجموعه‌ي اقلام شرقي خود را در آن نگهداري مي‌كردند و با راه پله‌ي مارپيچي مناره مي‌توان از بخش‌هاي مختلف ديدن كرد.

 

جاذبه هاي زيباي دهكده دلرباي لدنيس


قلعه جانز
«قلعه‌ي جانز» مخروبه‌اي به سبك رومانتيسيسم بوده كه همانند مناره، به دست «يوزف هاردماث» ساخته شده است. در اوايل قرن هجدهم و نوزدهم سبك رومانتيسيسم رونق پيدا كرد و افراد سرشناس علاقه داشتند مخروبه‌اي براي خود داشته باشند. در نتيجه «آليوس يوزف اول» از هاردماث خواست تا قلعه‌هاي مخروبه‌ي واقعي در اطراف را ديده و يك نمونه‌ي عالي از آن‌ها طراحي كند. اين بنا به عنوان لژ شكار مورد استفاده قرار مي‌گرفت و شكاربان‌هاي سلطنتي در اينجا زندگي مي‌كردند و ضيافت‌هاي شكار مجلل در آن برپا مي‌شد. اين قلعه حدود چهار كيلومتر با قلعه‌ي لدنيس فاصله دارد و مي‌توانيد پياده، با قايق يا كالسكه به ديدن آن برويد.

 

جاذبه هاي زيباي دهكده دلرباي لدنيس


اصطبل و مدرسه اسب سواري
مدرسه و اصطبل اسب‌سواري قلعه، امروزه بازسازي شده و بسيار ديدني است. اسب‌ها در گذشته نماد ثروت و قدرت و نشان دهنده‌ي اعتبار فرد بودند. در نتيجه اصطبل‌ها بخش مهمي از مناطق مسكوني خانواده‌هاي اربابي محسوب مي‌شدند. اصطبل سابق و مدرسه اسب‌سواري، امروزه به عنوان يك مركز چند منظوره فعاليت مي‌كند و برنامه‌هاي آموزشي و فرهنگي در آن صورت مي‌پذيرد كه محور آن تاريخ و ويژگي‌هاي لدنيس والتيك است.

 

-----------------------

گردآوري و تنظيم : سفربين

مطالب مرتبط : پارك گرونر اتريش  * غار ايس ريزن ولت اتريش

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۳۵:۰۹ ] [ samaneh ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 191
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب